Odzyskiwanie metali z przedmiotów skupowanych na złomowiskach, to nie tylko modny trend ekologiczny – to bardzo poważna dziedzina działalności gospodarczej, która przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Spośród metali najwyżej cenionych i poszukiwanych znajduje się miedź, a cena miedzi w skupie należy do najwyższych w porównaniu z innymi popularnymi metalami.
Do czego potrzeba jest miedź?
Ten piękny, błyszczący metal znany jest i wykorzystywany od tysiącleci. Odporny na korozję, niemagnetyczny, doskonały przewodnik ciepła i elektryczności znalazł zastosowanie w niezliczonych gałęziach gospodarki i dziedzinach naszego życia. Miedź znajduje się w przewodach, którymi dostarczana jest energia elektryczna, miedziane rurki są w naszych domowych instalacjach wodnych i grzewczych. W elektronice nas otaczającej jest mnóstwo podzespołów, do produkcji których wykorzystano miedź.
Cena miedzi w skupie złomu
Ze względu na dość ograniczone zasoby miedzi na ziemi odzyskiwanie metalu ze złomu stało się bardzo opłacalnym biznesem. Większość skupów złomu prowadzących działalność w Polsce chętnie skupuje miedź w różnej postaci.
Najwyżej ceniona jest czysta miedź Milbera – kable z czystej miedzi o średnicy co najmniej 1 mm to najczęściej spotykana postać czystej miedzi. Wysokie ceny miedzi w skupie odnotowuje się odniesieniu do miedzi w postaci kawałków. Nieco tańszy jest asortyment zwany pobiałem (miedź pokryta innymi metalami). Najmniej płaci się w skupach za miedź odzyskaną z przewodów w otulinach z tworzywa sztucznego oraz za wióry miedziane.
Jak odróżnić miedź od innych metali?
Cechą wyróżniającą miedź jest jej piękny złotoczerwony kolor, ale bywa, że w podobnym kolorze są wyroby ze stopu miedzi z metalami. O tym, czy mamy do czynienia ze złomem z czystej miedzi, czy na przykład z mosiądzem można się łatwo przekonać używając magnesu – czysta miedź jest niemagnetyczna, więc zbliżając magnes do niej nie zaobserwujemy żadnej reakcji.
Jak uzyskać najwyższą cenę miedzi?
Jeśli chcemy wynegocjować wyższą cenę złomu miedzianego musimy spełnić kilka warunków. Po pierwsze ilość, którą chcemy zaoferować sprzedawcy powinna być na tyle wysoka, aby ten skłonny był przystąpić do negocjacji.
Warto także zainteresować się skupami poza naszą miejscowością – ceny skupu miedzi zależne są od usytuowania.
Do poszukiwania najkorzystniejszych ofert można także wykorzystać najnowsze technologie i zajrzeć do Internetu. Tutaj znajdują się oferty skupów, które chętnie przyjadą do nas i odbiorą większą ilość złomu.
Wyższe stawki za kilogram można także uzyskać poprzez zastosowanie płatności bezgotówkowych – decydując się na przelew na konto zamiast gotówki, można na jednym kilogramie miedzi zyskać około. 30-40 groszy.