Światło to według potocznej definicji pewnego rodzaju promieniowanie, które można odbierać poprzez wzrok. Wszystkie ciała czy przedmioty emitujące światło, to źródła światła. Według definicji można takie źródła podzielić na dwie grupy. Są to naturalne oraz sztuczne źródła światła. Większość osób podświadomie dzieli te rodzaje źródeł, nie zastanawiając się nad ich przynależnością.
Jakie są naturalne źródła światła?
Do pierwszej grupy można oczywiście zaliczyć słońce. Zazwyczaj nikt nie zastanawia się na co dzień, jak słońce funkcjonuje i jak dużo światła emituje. Do tej grupy zalicza się również gwiazdy, wyładowania atmosferyczne oraz niektóre żywe organizmy.
Świetliki są właśnie taką grupą organizmów, które w naturalny sposób emitują światło, przede wszystkim w nocy.
Sztuczne źródła światła
Druga grupa to oczywiście wszelkiego rodzaju żarówki elektryczne, świece czy diody led. Ale to, co bardziej nieoczywiste, w tej grupie jest również rozgrzana stal czy ognisko.
Człowiek najczęściej wykorzystuje jako Żródła światła głównie żarówki oraz świece. Szczególnie w warunkach domowych czy biurowych, nie dałoby się zastosować innego rozwiązania.
Ciekawostki
Pierwszym, odkrytym przez człowieka źródłem światła, było doskonale teraz znane ognisko. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było dłużej funkcjonować w ciemności. Dodatkowo szybko odkryto również, że spalane tłuszcze zwierzęce czy roślinne nadają się jako paliwo do lamp oliwnych. Kolejnym etapem było wynalezienie świec.
Wielkim odkryciem, które zrewolucjonizowało podejście do oświetlenia, było wynalezienie lamp naftowych, którego dokonał Polak Ignacy Łukasiewicz. Kierował on również pracami pierwszych rafinerii.
Lampy naftowe stopniowo zostały wypierane przez oświetlenie elektryczne. Pojawiły się pierwsze żarówki.Obecnie żarówki led są kolejnym etapem rozwoju. Wykorzystywane są również organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Są one głównie stosowane w produkcji matryc do telewizorów. Są one również bardzo elastyczne.