Montując oświetlenie ogrodowe, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale też praktyczne. Mimo postępu technologii, niektórych problemów wciąż nie da się przeskoczyć. O czym zatem pamiętać, zanim rozpocznie się pracę nad lampami zewnętrznymi?
Zasilanie – kwestia najważniejsza
Najważniejszą kwestią decydującą o zasadności montażu wybranego oświetlenia, jest oczywiście jego sposób zasilania. Monter może tu skorzystać z dwóch odrębnych rozwiązań. Pierwsze z nich, to zasilenie układu prądem stałym o niskim napięciu. Drugie rozwiązanie jest już bardziej oczywiste i opiera się na prądzie zmiennym. Które z tych wariantów będzie bardziej praktyczne?
Zasilanie sieciowe z pewnością jest bardziej wygodne, gdyż… nic go nie ogranicza. Podłączając odbiorniki do napięcia 230 V można mieć pewność, że nie obciążą one zbytnio źródła prądu. Na ten komfort nie mogą niestety liczyć osoby korzystające z prądu stałego. Nie dość, że wymaga on podłączenia transformatora, to jeszcze jego moc jest bardzo ograniczona.
Bezpieczeństwo – warto na nie zwracać uwagę!
Wybierając instalację 230 V, inwestor będzie musiał zadbać o jej bezpieczne poprowadzenie w ziemi. Najlepiej wykorzystać do tego celu (poza standardową, podwójną izolacją polwinitową), dodatkowe rurki PCV. Zapewniają one maksimum ochrony przed działaniem wysokich napięć, co oczywiście jest bardzo pożądane w kontekście układania instalacji w wilgotnej ziemi.
Kwestie bezpieczeństwa nie dotykają tu wyłącznie kwestii wysokości napięcia. Z racji faktu, że ogrodowe lampy zewnętrzne nie mogą być prowadzone zbyt gęsto (zbyt duża łuna), trzeba się liczyć z faktem, że część ogrodu będzie niedoświetlona. Istnieje zatem ryzyko, że poprowadzone kable lub inna forma infrastruktury, uniemożliwią bezpieczne poruszanie się po ogrodzie.
Duży, czy mały?
Przy wyborze lamp zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na rodzaj ogrodu, wewnątrz którego lampy będą montowane. Jeśli jest to mały ogród, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie niewielkich, punktowych źródeł światła (bardziej o charakterze dekoracyjnym). W przypadku dużych ogrodów, bardziej praktyczne będzie wprowadzenie rozległych obszarów świetlnych.
Podsumowując, ogrodowe lampy zewnętrzne to dekoracyjne detale, które nie mają się wyłącznie dobrze prezentować. Muszą one też spełniać szereg wymogów technicznych, z których większość obejmuje kwestie bezpieczeństwa. Bez nich trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące oświetlenie zewnętrzne. Oczywiście nie wspomina się tu o ewentualnej automatyce ogrodowej.