Rośliny zimozielone

7 listopada 2016 | 126

Grupa roślin zimozielonych jest bogata i daje gwarancje, że skomponujemy z nich ciekawe wyglądający ogród, nawet zimą. Wiele gatunków możemy formować, dzięki czemu możemy nadawać roślina najwymyślniejsze krztałty. Dzięki rośliną zimozielonym nasz ogród będzie piękny i zielony przez cały rok.

rosliny-zimozielone

Rośliny zimozielone

Podstawą jeśli chodzi o gatunki rośliny zimozielone to cis pospolity, bukszpan oraz ligustr. One świetnie nadają się do strzyżenia i najlepiej prezentują się w towarzystwie kolorowych bylin, a także z krzewami i drzewami liściastymi. Taki dobór gatunków zapewni nam urozmaiconą i zrównoważoną kompozycję.

Rośliny zimozielone: gatunki iglaste

Iglaki to rośliny które dzięki otrzymującym się liściom przez cały rok (poza modrzewiem, cyprysikiem błotnym i metasem), odgrywają pierwszoplanową rolę w naszych ogrodach jesienią i zimą. Natomiast latem i wiosną stanowią doskonałe tło dla roślin liściastych o ozdobnych kwiatach. Największą zaletą jest to, że mają małe wymagania glebowe. Znoszą nawet ubogą i suchą glebę. Rośliny iglaste charakteryzują się różną siłą wzrostu, odmiennym pokrojem, barwa igieł, kolorem i fakturą kory. Wśród iglastych gatunków wybór jest ogromny, dlatego z pewnością każdy coś dla siebie.

Kolorowe gatunki roślin iglastych

 • Jałowiec Łuskowaty ‚Blue Star’ to karłowata odmiana o stalowoniebieskiej barwie. Dorasta do 40 cm wysokości, tworząc rozłożyste kępy.
 • Modrzew japoński ‚Blue Dwarf’ to roślina o karłowatym wzroście i sezonowych niebieskich igłach. W sprzedaży dostępne są odmiany szczepione na pni.
 • Świerk kłujący ‚Glauca’ to drzewo które dorasta do 20 m wysokości i ok. 8 m szerokości. Roczny przyrost wynosi ok. 20-30 cm. Charakterystyczne są sztywne, niebiesko-srebrzyste igły.
 • Cyprysik groszkowy ‚Nana’ to niska, powoli rosnąca odmiana rosliny iglastej. Osiąga do 60 cm wysokości i 150 cm szerokości. Przyrosty są małe, zwarte i gęste. Wybarwienie jest żywo zielone.
 • Jodła Koreańska charakteryzują ją orginalne, żółto-złote zabarwienie igieł. Pokrój ma stożkowaty. Dorasta do ok. 1-2 m wysokości.

Rośliny zimozielone: gatunki liściaste

Wśród gatunków liściastych wybór jest ogromny. Znajdziemy takie, które mają rozmaite ulistnienie i prezentują wiele odcieni zieleni. Atrakcyjnie prezentują się w ogrodzie o każdej porze roku a także nie są zbytnie wymagające. Jedynie ważne jest, aby były sadzone w miejscach, gdzie nie wieją mroźne wiatry, gdyż są wrażliwe na chłód oraz mrozy.

Ciekawe gatunki liściaste

 • Bukszpan to krzew powszechnie stosowany do tworzenia niskich, zwartych żywopłotów oraz obwódek rabat. Bukszpan rośnie dość wolno, za to tworzy naprawdę trwałe, zielone formy. Bukszpany to numer jeden wśród roślin do cięcia i formowania. Wykonać z nich możemy atrakcyjnie wyglądające w ogrodzie kule, stożki a nawet piramidy.
 • Ligustr Jajolistny to krzew dorastający w naszym klimacie do ok. 3 m.
 • Trzmielina Fortune’a jest znanym krzewem często sadzonym w ogrodach. Najczęściej spotkać go możemy przy ogrodzeniach, gdyż lubi się po nich wspinać.
 • Mahonia pospolita także jest popularnym często spotykanym w ogrodach zimozielonym krzewem. Wyróżniają ją żółte kwiaty które pojawiają się wczesną wiosną i fioletowe owoce które zdobią krzew jesienią, a czasem jeszcze zimą.
 • Pieris Japoński jego ozdobą są kolorowe liście oraz pędy, a także gęsto zebrane kwiaty o białym lub różowym zabarwieniu. Pieris zawiązuje kwiaty jesienią, a otwierają wczesną wiosną. Posiadają delikatny subtelny zapach.

Zestawienie tych kilku popularnych gatunków zimozielonych pokazuje, jak różnorodna jest to grupa. Nie tylko ze względu na ulistnienie, ale także na kwiaty, owoce oraz pokrój. Dzięki czemu możemy stworzyć w swoim ogrodzie różnorodne kompozycje, które swoim walorom pozostają dekoracyjne zimą, kiedy ogród ma bardzo mało barw.

The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA
Encyklopedia roślin
 • Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym
 • Przegląd kosiarki przed sezonem