Podlewanie ogrodu

12 marca 2016 | 126

Podlewanie roślin wydaj się być najprostszą czynnością pielęgnacyjną w ogrodzie, lecz nie każdy może być świadomy kilku ważnych zasad przy podlewaniu.

Woda w ogrodzie jest bardzo cennym zasobem natury, a rośliny bez wody nie mogą żyć i prawidłowo się rozwijać. Nie wielka susza może sprawić że nasze rośliny zaczną obumierać (np. Borówka amerykańska) a nasz ogród będzie tracił swój piękny wygląd.

Jak często podlewać rośliny ogrodowe?

Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynniku, zaczynając od wymagań roślin (jest wiele roślin które w miarę dobrze znoszą niedobór wody), pory roku a kończąc na panującej pogody.

Podlewając należny kierować się zasadą „lepiej podlewać rzadziej ale obficie niż codziennie a małymi porcjami wody„, ponieważ podlewając często ale mało obficie, woda nie wsiąka odpowiednio głęboko i nie dociera do najgłębszych korzeni rośliny. Aby woda wsiąkła dostatecznie głęboko podlewanie roślin musi być wystarczająco obfite.

Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża warto stosować ściółkowanie np. przekompostowaną korą, bądź zastosować żwirek.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Rośliny ogrodowe najlepiej podlewać wczesnym rankiem gdy nie jest jeszcze gorąco lub późnym popołudniem wtedy temperatura spada, a słońce nie będzie już powodowało oparzeń.  Raczej nie należy podlewać w ciągu dnia, szczególnie w słoneczne upalne dni ponieważ kropelki wody pozostające na liściach roślin skupiają promienie słoneczne, co prowadzi do poparzeń roślin.

Czym podlewać ogród ?

Gdy posiadamy nie wielki ogród możemy wybrać tradycyjną metodę podlewania, za pomocą konewki lub wiadra. Aby przyspieszyć chodź trochę podlewanie wystarczy nam wąż ogrodowy z odpowiednia końcówką. Najpowszechniejsze są pistolety z możliwością płynnego regulowania strumienia wody (od punktowego po mgiełkę). Do węża możemy podłączyć także zraszacze, które ustawiamy na podłożu, a po podlaniu przestawiamy w inne wymagane miejsce.

podlewanie trawnika

Zraszanie trawnika

Z pewnością największym ułatwieniem przy podlewaniu jest instalacja automatycznego systemu nawadniającego. A jeśli wyposażymy go w czujniki wilgotności oraz w programator, to podlewanie naszego ogrodu możemy całkowicie zautomatyzować. Oczywiście takie systemy najbardziej sprawdzają się przy dużych ogrodach.

Ekologiczne podlewanie

Deszczówka

Najprostszy sposób łapania deszczówki

Podlewanie ogrodu wodą z sieci znacząco odbije się na naszym portfelu. Aby zaoszczędzić na rachunkach warto wykorzystać w naszym ogrodzie deszczówkę. Najprościej jest podstawić pod rynnę beczkę, a następnie przy użyciu pompy pozyskiwać zgromadzoną w niej wodę do podlewania ogrodu.

Zobacz jak wykorzystać deszczówkę.

The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA
Encyklopedia roślin
  • Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym
  • Przegląd kosiarki przed sezonem