Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym

29 listopada 2016 | 126

Oświetlenie ogrodu to doskonały sposobów na wprowadzenie niepowtarzalnego klimatu w ogrodzie. Ogród nocą, jeśli nie zostanie oświetlony, zasypia i przestaje nam służyć. Chyba, że… umiejętnie go rozświetlimy. Lampami ogrodowymi możemy aranżować otoczenie wokół domu po zmroku. Oświetlenie ogrodu to nie tylko walory estetyczne, ale również zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się po zmroku.

oswietlenie-ogrodu

Na rynku dostępne jest wiele lamp, które zapewnią oświetlenie zarówno pod kątem
komfortu użytkowania przestrzeni wokół domu, jak i posłużą nam w celu stworzenia nastrojowej iluminacji ogrodu.

Kluczem do ożywienia ogrodu o zmroku jest oświetlenie ścieżek oraz wybranych drzew czy krzewów. Ulubione rośliny, rzeźby czy inne elementy podświetlmy od dołu. Regulowane reflektory lub lampy solarne pozwolą w sposób elastyczny skierować oświetlenie pod odpowiednim kątem. Jeśli ogród jest także miejscem spotkań towarzyskich, warto zastosować lampy i kinkiety umieszczone w tych miejscach, które wymagają najlepszego oświetlenia.

Oświetlenie ogrodu w okresie jesienno-zimowym

Dobór odpowiedniego oświetlenia w ogrodzie to ważna kwestia. Kupując lampy ogrodowe należy pamiętać o pewnych symbolach. Dzięki nim zyskamy pewność, że zakupiona przez nas lampa będzie niezawodna w trakcie użytkowania o każdej porze roku i podczas zmiennych warunków pogodowych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na symbol IP.  Oznacza on stopień ochrony i składa się z dwóch liczb. Pierwsza wskazuje na stopień pyłoszczelności, a druga na wodoszczelność. Im wyższy stopień, tym lampę będzie można użytkować w trudniejszych warunkach.

Symbol IP (stopień ochrony)

IP czyli International Protection Rating czyli stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed:

  • dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy,
  • wnikaniem obcych ciał stałych,
  • szkodliwymi skutkami wnikania wody.

Pierwsza cyfra – zabezpieczenie przed ciałami stałymi 
IP 0X – bez ochrony
IP 1X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych wierzchem dłoni, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej
IP 2X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej
IP 3X –  ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych narzędziem, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 2,5 mm i większej
IP 4X –  ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej
IP 5X –  ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona przed pyłem
IP 6X – ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona pyłoszczelna

Druga cyfra –  zabezpieczenie przed wnikaniem wody

IP X0 – bez ochrony
IP X1 – ochrona przed padającymi kroplami wody
IP X2 – ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę
IP X3 – ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony
IP X4 – ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
IP X5 – ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
IP X6 – ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
IP X7 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)
IP 8X – ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7).

 

The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA
Encyklopedia roślin
  • Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym
  • Przegląd kosiarki przed sezonem