Jesienne prace w ogrodzie

31 października 2016 | 126

Choć sezon ogrodniczy powoli kończy się, to ciągle pozostaje przed nami sporo pracy w ogrodzie. Jesień to dobra pora, aby sadzić nowe drzewa i krzewy albo zadbać o trawnik. Lecz przede wszystkim w październiku musimy zebrać wszystkie plony, zanim nadejdą pierwsze mrozy. 

Jesień to czas porządków w ogrodzie, to właśnie teraz przyroda szykuje się do zimowego spoczynku. Podpowiemy wam jakie prace trzeba wykonać przed zimą.

liscie-w-ogrodzie

Jesień czas na sadzenie drzew i krzewów

Jesień to doskonały czas na sadzenie nowych drzew i krzewów, rośliny zdążą się bowiem ukorzenić do nastania mrozów, a wiosną rozpoczną intensywny wzrost, nie tracąc czasu na aklimatyzację. Nie będą także narażone na silne słońce ani na susze. Jesień to także doskonała pora na przesadzanie roślin. Nie należy sadzić roślin do suchej ziemi a do nastania mrozów należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby czyli o podlewaniu.

Ochrona roślin przed mrozem

Rośliny wrażliwe potrzebują dobrego zabezpieczenia przed mrozami. Otulanie roślin na zimę zawsze wygląda podobnie. Już po pierwszych przymrozkach Dzięki zastosowaniu gałązek igliwia lub włókniny jesteśmy w stanie zabezpieczyć przed zimowymi mrozami praktycznie każdą roślinę. Dobrze zabezpieczone rośliny w ogrodzie z całą pewnością odwdzięczą się nam na wiosnę.

Podlewanie roślin jesienią

water-507386_640Jeżeli jesienna pogoda nie obfite w opady, to musimy sami nawodnić rośliny zimozielone oraz iglaste. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą mogły się odpowiednio nawodnić przed zimą, kiedy nie mogą pobierać wody z zamarzniętej gleby. Podlewanie należny przeprowadzać aż do kiedy ziemia zamarznie.

Ściółkowanie gleby znacznie ograniczy wyparowywanie wody i opóźnij zamarzanie gleby.

Ściółkowanie roślin

Przed zimą trzeba zadbać także o korzenie roślin. Ściółkowanie zabezpiecza je przed przemarznięciem i wysuszającym działaniem wiatru, który powoduje utratę wilgoci. Podłoże najlepiej podsypać korą dekoracyjną, trocinami lub wiórami. Trzeba tylko pamiętać, że materiały organiczne pochodzące od drzew i krzewów iglastych zakwaszają podłoże i nie nadają się do ściółkowania roślin preferujących gleby zasadowe (czyli wapienne) o pH 7,0-8,0. Do okrywania tych roślin można użyć słomy, kory drzew liściastych lub przekompostowanej kory sosnowej, która nie zakwasza podłoża w takim stopniu, jak kora świeża. Ziemię wokół rośliny można okryć także obornikiem lub kompostem. Dzięki zastosowaniu naturalnych nawozów dodatkowo dostarczymy roślinie cennych składników odżywczych.

Porządkujemy trawnik

Jesienią nie tylko rośliny wymagają starannej pielęgnacji i zabezpieczenia. Trawnik dopóki rośnie (jeśli jest ciepło to nawet do listopada) należy go kosić. Idealna wysokość trawnika przed okresem zimowym powinna wynosić około 5 cm, wówczas pod warstwą śniegu nie rozwiną się choroby.

Liście na trawniku

Liście na trawniku

Jesienna pora to także idealny czas na porządkowanie trawnika. Na pewno znajdują się na nim nierówności tzn. wzniesienia oraz dołki porośnięte zbyt długą, nieskoszoną trawą. Warto je zatem teraz wyrównać.

Usuwanie liści opadłych liści

Jeśli zależy nam na pięknej, zadbanej murawie warto przed nastaniem zimy opadłe liście wygrabić z trawników. Rozkładające się liście mogą powodować gnicie trawnika i powstawanie na nim łysych plam. Opadłe liście zalegające na roślinach iglastych i zimozielonych  warto strząsnąć ponieważ zbyt gruba warstwa zalegających liście ogranicza dostęp światła i może powodować żółkniecie igieł.

Liście warto osuwać także ze ścieżek ogrodowych, szczególnie z tych najbardziej uczęszczanych (np. prowadzących do domu). Mokre, częściowo gnijące liście są śliskie i mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników ogrodu a zalegające dłuży czas mogą brudzić powierzchnie.

Przeczytaj także: Co zrobić z opadłymi liśćmi?

System automatycznego nawadniania i węże ogrodowe

Przed nastaniem pierwszych przymrozków należy zadbać o system automatycznego nawadniania a także o rury doprowadzające wodę do ogrodowych kranów. Jeśli instalacja nawadniająca ogród nie posiada odwadniacza, należy najlepiej za pomocą kompresora całą instalacje przedmuchać, tak samo robimy z rurami i wężami ogrodniczymi. Trzeba być świadomym tego że jeśli tego nie zrobimy, to w trakcie silnych mrozów woda może zamarznąć i rozsadzić rury i węże.

The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA
Encyklopedia roślin
  • Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym
  • Przegląd kosiarki przed sezonem