Borówka amerykańska

9 marca 2016 | 126

Borówka amerykańska to krzew który coraz chętniej uprawiamy w naszych ogrodach. Jest gatunkiem rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jak sama nazwa wskazuje borówka pochodzi z Ameryki Północnej ale z powodzeniem można uprawiać ją także w Polsce.


Owoce borówki cenione są nie tylko za właściwości smakowe, ale też z powodu wyjątkowo korzystnego wpływu na nasz organizm. Największe wartości odżywcze i smakowe posiadają owoce spożywane na surowo. Ciemnoniebieskie owoce borówki nadają się idealnie do przetwórstwa domowego ( na dżemy, koktlajle itp.) Borówka amerykańska odporna jest na niskie temperatury więc śmiało możemy mrozić, zaś poddane działaniu wysokich temperatur tracą większość wartości odżywczych więc nie poleca się gotowania.

Borówka amerykańska

Dzięki swoim właściwością wpływają również na pracę jelit, obniżają poziom „złego” cholesterolu, a nawet dodatnio wpływają na przemiany hormonalne dokonujące się w naszych organizmach. Z prawidłowo uprawianych krzewów możemy uzyskać coroczne wysokie plony owoców, a dobór kilku różnych odmian borówek pozwoli na wydłużenie okresu zbioru owoców.

Wymagania i sadzenie

Borówka amerykańska jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o podłoże. Krzewy borówki należą do rodziny roślin wrzosowatych, dlatego do prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebują kwaśnego podłoża (pH 3,8-4,8). Do uprawy tych roślin najlepsza będzie żyzna, próchnicza, wilgotna i przepuszczalna gleba, bogata w składniki mineralne. Jeżeli ziemia w ogrodzie kompletnie nie nadaje się pod uprawę borówki należy w miejscu przeznaczonym pod roślinę wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 60 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku w proporcji 1:1:1, zaś jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem kwaśnym (1:1). Miejsce w którym zamierzamy posadzić borówkę należy dokładnie odchwaścić.

Krzewy borówki sadzimy na miejscu ciepłym i osłoniętym od silny, mroźnych wiatrów. Rośliny sadzimy 5 cm głębiej niż rosły w doniczce czy w szkółce. Sadząc kilka krzewów koło siebie zachowujemy odległość 1-1,5 m, ponieważ rośliny te mają płytki system korzeniowy, a korzenie rozrastają się na boki.

Podlewanie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska - owoce

Borówka amerykańska – owoce

Borówki należy regularnie podlewać ponieważ są bardzo wrażliwe na niedobór wody. Ze względu na płytki system korzeniowy lepiej podlewać częściej i mniejszą ilością wody, niż rzadko i obficie. Zwłaszcza w pierwszym roku od posadzenia należy dbać o odpowiednie nawadnianie. Przy dużej ilości krzaków dobrym pomysłem jest rozłożenie miedzy krzewami linii kroplującej.

Borówka amerykańska – odmiany

Odmiany wczesne:

Bluetta, Sunrise, Spartan, Earliblue, Poirot

Odmiany średnio-wczesna:

Sierra charakteryzuje się obfitym plonem, owocuje kilka dni przed najpopularniejszą odmianą Bluecrop.

Odmiany średnie:

Nelson, Berkeley, Bluecrop (najpopularniejsza odmiana borówki, znosi suszę, odporna na choroby, dobrze plonująca).

Odmiany późne:

Bluegold, Darrow, Herbert

The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA
Encyklopedia roślin
  • Oświetlenie ogrodu w sezonie jesienno-zimowym
  • Przegląd kosiarki przed sezonem